JS jako asembler sieciowy   Leave a comment

JS ma niejedno zastosowanie w aplikacjach przeglądarkowych czy też serwerowych. Warto wspomnieć jeszcze o jednym wykorzystaniu – jako wydajny silnik gier (i nie tylko). Stało się to za sprawą projektu Mozilli pod nazwą emscriptn (https://github.com/kripken/emscripten). Jednym z produktów tego projektu jest asm.js dzięki któremu udało się przenieść grę w C++ do dialektu JS uruchamianego w przeglądarce. Asm.js jest podzbiorem JS o bardzo ograniczonych możliwościach, który może się kompilować do asemblera. Cały proces przeniesienia aplikacji z C++ do asemblera wygląda następująco:

proces transformacji (toolchain)

źródło: http://ejohn.org/blog/asmjs-javascript-compile-target/ oraz wzmianka o tym podana przez ewangelistę MS Hanselmana – http://www.hanselman.com/blog/JavaScriptIsWebAssemblyLanguageAndThatsOK.aspx?utm_source=javascriptweekly&utm_medium=email

Warto zwrócić uwagę na wystąpienie LLVM – tę technologię stosuję się coraz częściej jako etap pośredni – kod bajtowy gotowy do przenoszenia na różne platformy i architektury sprzętowe. Nabiera to szczególnego znaczenia w czasie kiedy stara się stworzyć narzędzia do tworzenia aplikacji mobilnych na różne urządzenia.

Reklamy

Posted 14 listopada 2014 by marekwmsdn in Bez kategorii

Tagged with

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: