Architektura wzorcowa aplikacji mobilnych (propozycja)   Leave a comment

Zgodnie z wizją Oracle zaprezemtowaną w materiałach o Mobile ADF można wyróżnić trzy niezależne warstwy (niezależne w rozumieniu fizycznej lokalizacji, platformy sprzętowej oraz systemu operacyjnego):

Warstwa bazodanowa (back-end) – dane będą przechowywane w bazie Oracle 11 (właściwie to liczy się jedynie wersja wyższa niż 10). Dla planowanego rozwiązania potrzebne jest jedynie połączenie do bazy z poziomu aplikacji .NET 4.x oraz PHP 5.3.x. Zadania: udostępnianie danych poprzez wywoływanie pakietów PL/SQL dla usług webowych (Web Services) realizowanych na serwerze aplikacji.

Warstwa serwera aplikacji (middleware) – serwer internetowy Apache wraz z zainstalowanym PHP 5.3.x z rozszerzeniem dla SOAP. Jest to warstwa pośrednia – pobiera dane z bazy poprzez wywołanie procedur z pakietów PL/SQL i udostępnia je warstwie klienckie. Tu odbywa się też kontrola danych w warstwy klienckiej. W fazie początkowej jest to jedynie hub centralizujący wymianę danych, nie jest to witryna internetowa z własnym CMS i rozbudowaną treścią. To może być realizowane później.

Warstwa kliencka (front-end) – wprowadzenie/wstępna kontrola danych, dostęp do danych z serwera bazodanowego. Przewiduję dwie rozwiązania. Pierwsze polega na napisaniu cienkiego klienta uruchamianego na stacji roboczej użytkownika (instalacja zarządzana przez dział IT, zgodna z polityką bezpieczeństwa GPO organizacji przy pomocy technologii Microsoft Click-Once przy minimalnym udziale użytkownika). Lekka baza lokalna na potrzeby przechowywania danych między sesjami (MS SQL Express 2012). Aplikacja wykonana na bazie platformy .NET korzystająca z usług webowych do wprowadzania i kontroli danych lub prezentowania danych z serwera. Dzięki wykorzystaniu platformy .NET możliwa jest integracja z pakietem MS Office 2010/2012 (np. ładowanie danych do MS Excel) oraz łatwość sporządzania raportów (w oparciu o darmową bibliotekę SAP CR 4 VS 2010 lub inne silniki raportujące). Alternatywnie przewiduję możliwość wykorzystania prostych stron z formularzami do wprowadzania/prezentowania danych wykonanych w HTML5 z możliwością obsługi przeglądarek internetowych Chrome, Firefox i IE9/10 lub urządzeń mobilnych Android.

Reklamy

Posted 23 Maj 2014 by marekwmsdn in Mobile, Mobile Apps

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: