Opowiadania o programowaniu   Leave a comment

Nowość! Ostatnio dużo mówi się o programowaniu reaktywnym (reactive programming), oznacza to taki styl programowania w którym program czeka na zajście zdarzenia (a nie odpytuje okresowo stan jakiegoś procesu). Przykładem może być node.js czy nginx. Ten styl znajduje zastosowanie w programowaniu wielowątkowym, obsługą wielordzeniowych procesorów i nawet w tworzeniu aplikacji webowych!

Przykłady w Javie: firma Typesafe zbudowała warstwę middleware na bazie Scali i tegoż właśnie stylu programowania, Netflix udostęnił bibliotekę Rx.Java do tworzenia asynchronicznych, opartych na zdarzeniach aplikacji (notabene bazując na projekcie MS Reactive Extension). Ozdobnikiem jest tutaj wprowadzenie do Javy wyrażeń Lambda dzięki któremu można: uprościć syntaktykę kodu (jest on czytelniejszy i krótszy o wiele niż stosowanie funkcji anonimowych) oraz jasne rozgraniczenie zasięgu zmiennych.

Przykłady w świecie .NET: biblioteka http://www.infoworld.com/d/developer-world/microsoft-previews-rx-asynchronous-programming-391. Odnośniki:

Reklamy

Posted 3 października 2013 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: