Ciekawostki i przemyślenia   Leave a comment

WCF czy nie WCF? Czasami mi się wydaje, że wybór technologii zależy od widzimisię programisty lub co gorsze kierują nim względy pozamerytoryczne np. wybiera się technologię udostępniania danych na serwerze jako WCF tylko dlatego, że klient tak chciał ponieważ ma narzędzia programowania, które mu rozpoznają i automatycznie parsują ten właśnie format wymiany danych . Lenistwo i tępota (obtusenest) klienta wymuszają programistom serwerowym wytaczanie ogromnej kolumbryny tam gdzie w sumie prosta, dedykowana aplikacja dałaby sobie świetnie radę i co najważniejsze byłaby o niebo szybsza.

Wydaje mi się (a muszę to sprawdzić), że pisanie aplikacji webowych różnych szablonów (od ASP.NET do MVC i API) zależy od zawartości plików konfiguracyjnych web.config i jeszcze jakichś. Temat wymaga zgłębienia.

Ciekawy artykuł na temat narzędzi dla pracowników IT – http://www.infoworld.com/d/data-explosion/6-things-every-it-person-should-know-182480?page=0,1&1326483815=.  Są tam:

  • Fiddler, Web Developer (dla FF), Developer Tools (Chrome). Szczególnie użyteczna jest funkcjonalność ‘timeline’.
  • Analizator protokołu sieciowego WireShark – podgląd co się dzieje w trakcie sesji telnet. Inne narzędzie TCPDump.

Porównując Jaspersoft BI z SAP Crystal Reports widać podobieństwa (obie firmy chcą zarobić i dlatego rozwijają swoje produkty) jak i różnice. Produkt SAP CR (jeden z wielu w portfelu SAP i wcale nie najważniejszy) okrzepł, zastygł – teraz zbiera kupony z CR i refaktoryzuje go do Javy, nic nie dodaje a raczej upraszcza i usztywnia. Brak innowacji i koncentracji na pojedynczym wyrobie, zbyt dużo celów rozprasza uwagę i siły). Jaspersoft BI to naturalnie coś więcej niż tylko raportowanie jak to ma mioejsce w SAP CR. Jaspersoft jest prężny, goni za zyskiem, rozwija jedną linię produktów i wciąż ją unowocześnia – teraz np. wyrzucił Flash z grafiki na rzecz HTML5 i naprawdę osiąga doskonałe wyniki. Ich nowa wersja Jaspersoft 5.0 (cena 10 tys. dolarów) umożliwia:

  • nowy silnik – przetwarzanie w pamięci RAM (odpowiedź na zapotrzebowanie narzędzi do analizy dużej ilości danych – BIG DATA).
  • nowy silnik do wirtualizacji danych (skleja dane z różnych relacyjnych źródeł danych w pojedynczy widok – eliminuje do potrzebę klasycznego podejścia procesowego ETL), w przyszłości planuje się obsługę NoSQL np. bazy zarządzane przez Apache Hadoop.
  • silnik wizualizacyjny oparty o HTML5

Jest też uaktualniona wersja open-source (bez w.w bajerów). Wydaje się, że Jaspersoft Server może zastąpić domorosłe silniki raportowe sklecone z np. CR engine. Ale to trzeba sprawdzić. Skąd: http://www.itworld.com/software/314681/jaspersoft-bi-suite-gets-new-visualization-engine?page=0,0&source=ITWNLE_ITWNLE_nlt_bi_2012-11-14.

Dlaczego odszedł po zrobieniu dobrej roboty? Zbyt ambitny (chciał być CIO), zbyt kłótliwy, bez wizji (nie widział nie poza swoim produktem) – nic nie wiadomo. http://www.networkworld.com/news/2012/111312-microsoft-sinofsky-faq-264207.html?source=NWWNLE_nlt_daily_am_2012-11-14.

Czy to jest prawidłowość – tablety służą jako narzędzie do KONSUMOWANIA ZAWARTOŚCI a PC są do jej TWORZENIA?

Tutoriale do jQ – http://docs.jquery.com/Tutorials. Tutaj jest o animacji – http://wayfarerweb.com/animate-example.5.php

Doskonała strona z tutorialami do Oracle – http://www.oracle.com/pls/db112/homepage. Dokumentacja dla programistów Java, PHP i .NET. Uwaga SQL Developer Data Modeler – wspomaga tworzenie procedur PL/SQL.

Statystyki odwiedzin – TimeStatsdodatek do Chrome. Pora zainstalować IE 10 nawet na Windows 7 – czyży MS zmądrzał?

Bruce Schneier – jak zwykle ciekawa i inspirująca rozprawa o bezpieczeństwie – CRYPTOGRAM. A tam można znaleźć:

10 najsilniejszych komputerów świata – http://www.networkworld.com/slideshow/73646/the-10-most-powerful-supercomputers-on-the-planet.html?source=NWWNLE_nlt_afterdark_2012-11-12#slide12

Szkolenia w MS SQL – http://www.sswug.org/media/default.aspx?id=462

Reklamy

Posted 16 listopada 2012 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: