Nowinki różne na temat aplikacji mobilnych   Leave a comment

Tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne – Phone Gap – może być tutaj dobrym kandydatem. Jest bezpłatne, wykorzystuje HTML i JS, jest na wiele urządzeń, ma dostęp do sensorów (GPS, kamera). Wadą brak szybkości jakie mają aplikacje natywne – tworzy WebView container który jest uruchamiany pod WebKitem. Dla platformy Android wymaga zainstalowania odpowiedniego środowiska – “ install Eclipse, the Android SDK, and the Android Development Tools (ADT) plug-in”.  Jest jeszcze dodatek – Adobe’s PhoneGap Build cloud  – pozwalający na trzymanie środowiska deweloperskiego w chmurze (za darmo dla open-source, opłata 12$/mc  za aplikacje komercyjne). Ułatwieniem mogą być IDE w postaci AppMobi lub Tiggzi z prekonfigurowanymi ustawieniami środowiska. Można dołączać dodatkowe biblioteki UI jak: JQuery Mobile, Sencha Touch, and XUI. Na podstawie INFOWORLD.

Xamarin (na bazie Mono) też wypuściło nowe wersje swego oprogramowania do natywnego kodu – Xamarin Designer for Android dla środowiska Visual Studio. Ale jest to płatne! Wersja bezpłatna zwana przez nich Trial pozwala na uruchamianie aplikacji jedynie w emulatorze. Lepiej wykorzystaj wiedzę zgromadzoną w projekcie Mono na stronach Mono-project (np. http://www.mono-project.com/UsingClientCertificatesWithXSP). Dodatkowa informacja nie mniej ważna – firma Xamarix udostępniła narzędzie o nazwie XobotOS służące do zamiany kodu Java na C# na poziomie kodu źródłowego. Ciekawe jest to szczególnie w momencie toczącego się właśnie  sporu między Google a Oracle o nielegalne wykorzystanie IP i języka Java w systemie Android (źródło – http://visualstudiomagazine.com/articles/2012/05/11/no-java-required-write-android-apps-in-c-sharp.aspx). Tutaj należy się szacunek MS, że podał specyfikację C# oraz .NET VM do organizacji zajmującej się standardami (m.in. też JavaScript) ECMA i uzyskał standard ISO (MS ogłosił to jako otwartą specyfikację bez zagrożenia patentowego – strong patent commitments) i zobowiązał się do utrzymania statutu standardu otwartego (community promise). Idea jest taka: maszyna wirtualna Dalvik VM na której chodzi system operacyjny Android jest nie do końca zoptymalizowana jak ma to miejsce w przypadku Hostspot-a Javy lub silnika Mono – postanowiono więc przertłumaczyć kod Java na C# i uzyskać nową wersję Dalvik-a. Narzędziem początkowym był pojekt Sharpen autorstwa Frank Krueger (portował on applet na iPad-a). Tutaj zacytuję pean napisany przez ojca projektu Mono – Miguel de Icaza na swym blogu blogu http://blog.xamarin.com/2012/05/01/android-in-c-sharp/ o wyższości technologii .NET na Java “Since then, both the language and the execution environment have continued to evolve and improve. C# went from being a slightly better Java to be light-years ahead. From embracing dynamic programming, bring asynchronicity into the language, introduce iterators, functional programming constructs, embrace parallelism and got a great implementation of generics. Many of the these features came from the research done by Don Syme and his F# team that have kept a steady flow of new ideas getting injected into the language”.  Podobna sytuacja jest w przypadku IKVM – kompilatora przekładającego Java do dll/exe.

Po drodze jest jeszcze jedna informacja – przewodnik po tworzeniu aplikacji na Android (z techrepublic) dla początkujących.  Kontynuacja jest tu.

Reklamy

Posted 16 Maj 2012 by marekwmsdn in Android, ikvm, Interoperability, Java, Mobile Apps, Mono

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: