Korzystanie z technologii CR w .NET   Leave a comment

Ciągle jeszcze można korzystać z CR (SAP) jak narzędzia do raportowania w środowisku .NET: dla rozwiązań klienckich jest to bezpłatne natomiast dla serwerowych należy uiścić stosowną opłatę (ok. 2000 zł). Losy tej technologii oraz jej dostępność dla programistów .NET jest troszkę niepewna dlatego, że SAP przepisał CR na Javę. Pewną furtkę stwarza Reports w VS autorstwa MS, ale na pierwszy rzut oka korzystanie z niego jest trudne (może dlatego, że za bardzo obciążone jest ideami BI tj. żąda podania wielkości na osi X i Y).

W serwisie csharp.net-informations.com jest wiele artykułów na ten temat. Podano tam wiele wariantów korzystania z CR, zacznijmy od paru niekonwencjonalnych sposobów takich jak:

  • tworzenie raportu bez bazy posługując się jedynie DataSet-em – tu
  • można go tworzyć z pliku XML – tu
  • opcjonalnie można go także wysłać pocztą – tu

a skończywszy na tradycyjnym sposobie z przekazaniem listy parametrów – tu

Dodatkowo opisano jak instalować komponenty CR u użytkownika docelowego – tu. W tym w/w portalu są też inne bardzo użyteczne podręczniki do np. posługiwania się DataGridViewhttp://csharp.net-informations.com/datagridview/csharp-datagridview-template.htm czy też do DataSethttp://csharp.net-informations.com/dataset/csharp-dataset-tutorial.htm. W sumie ciekawa i użyteczna strona.

Jeden z przykładów (pobieranie danych do raportu z DataSet) nie chodzi, jak się okazało, aplikacja CR SAP-a jest skompilowania we frameworku 2.0 a ja używałem 4.0. Dziwne, że SAP to olewa i nie aktualizuje swej aplikacji (przynajmniej rekompiluje). Jednym słowem dziadostwo! Z drugiej strony widać, że firmy bazujące swą technologię na platformie .NET zatrzymały się na etapie .NET wersji 2.0 traktując inwencję MS w wersji 3.0, 3.5 i 4.0 jako wybryk natury.

Trochę o DataSet, tworzymy go jako nowy obiekt i przeciągamy na pusty obszar tablice z Server Explorer’a, pod tablicą od razu tworzy się TableAdapter. Pamiętać należy aby móc z niego skorzystać trzeba przed użyciem go zapamiętać!

Jak pokolorować sekcję Szczegółów w raporcie– do tego służy Section Expert.

Reklamy

Posted 22 lutego 2012 by marekwmsdn in .NET, C#, CR, DataGridView

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: