Programować każdy może … potem to widać   Leave a comment

Widać to, że powstają programy i aplikacje “potworki”, działające jako tako co prawda, ale urągające fundamentalnym zasadom technologii wytwarzania oprogramowania. Klient tego nie widzi, ale powoli zaczynają to odczuwać firmy software-owe.

Ostatnie badanie jakości kodu oraz kosztów utrzymania pokazały słuszność powiedzenia “Stare ale jare”, Cobol górą, ma najniższe koszty utrzymania, wygrał nawet z Javą! Jakie wnioski: firmy muszą się zmierzyć z powstającym "długiem technicznym" tj. muszą teraz zapłacić za niekontrolowane niczym sztuczki w napisanych kiedyś w pospiechu programach. Nieprawdą jest, że "programować każdy może", prawdą jest jednak stwierdzenie "jeden lepiej, drugi gorzej". Piekarz po przeszkoleniu prawie nigdy nie będzie dobrym programistą, do programowania trzeba mieć solidne podstawy teoretyczne.

Pewna firma przeprowadziła  badania jakościowe kodu ze 160  organizacji, przeanalizowała 365 mln linii kodu w około 750 aplikacjach i znalazła 1800 przykładów pogwałcenia reguł wytwarzania kodu. Wyszło jej że średni koszt naprawy 1 linii kodu to 3.6 dolara (Java EE ze względu na złożoność podnosi ten koszt do 5.42, Cobol ma dużo mniejszy bo 1.26).Problem “technical debt” zaczyna być modny, nawet Gartner na to zwrócił uwagę mówiąc, że w 2010 roku koszt konserwacji “niechlujnie” napisanego oprogramowania wynosi 500 mln dolarów i stale rośnie. Firmy tłumaczą się presją czasu, pospiechem z jakim muszą wytwarzać swe aplikacje co powoduj, że świadomie idzie się na skróty w kodowania po to aby oddać szybko produkt a potem zapomina się wykończyć i udoskonalić stojący za nim kod.

Źródło: computerworld

Reklamy

Posted 14 grudnia 2011 by marekwmsdn in Ciekawostki, Computer and Internet, Developerka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: