JS – co dalej z nim?   Leave a comment

Wg. ADT – Krytycy JS podnosż głos i powstaje inicjatywa nowego, poprawionego języka, mimo, że EDMA JS pracuję na jego poprawą. Jedną z takich inicjatyw jest projekt Dart. Na konferencji w Arhus ujawniono więcej szczegółów. Powstała strona na ten temat. Opinie programistów są różne. Przytacza się przykład w którym parę linijek kodu w Dart wygenerowało olbrzymią ilość kodu w JS. Tak to ma wyglądać wg. Google – ponieważ JS jest głównym językiem programowania w przeglądarce to Google planuje dwie linie rozwoju. Jedna, ewolucyjna, to kompilacja w locie Dart do JS i uruchamianie w normalnych przeglądarkach, druga to rewolucyjna, wyposażenie przeglądarki internetowe w maszynę wirtualną Dart w celu natywnego wykonywania koduw tym języku. Motywacje za takim dwoistym rozwojem aplikacji opisano w wewnętzrnych materiałach Google. Jasne, że pierwszą taką przeglądarką będzie Chrome. Zaznacza się, że to spowoduje defragmentację w aplikacjach internetwych wykonywanych po stronie klienta. A tego nikt nnie lubi, nawet w firmie Google silnie działa frakcja zwolenników JS (pracuje na poprawą języka w zespole TC39 – Alex Russell). Powoduje to tarcie wewnątrz Google między tymi dwoma obozami. Jednak prawda jest taka, że Google dużo korzysta wewnętrznie z JS (np. GWT, Closure) i widzi, że w dużych projektach już nie panuje nad tym językiem i złożonością kodu. Dlatego chciał stworzyć czapę nad JS (takie miał zadanie Dart), aby programiści mogli w bardziej strukturalnie pisać kod wewnętrzny. Podobnie kiedyś Google ewangelizował język Go.

Opór we wprowadzeniu dodatkowego języka po stronie klienta może być tym większy, że JS przeżywa swój renesans, burzliwie rozwija się w środowisku klienckim JQuery, buduje się aplikacje w oparciu o HTML5, MS obiecuje wprowadzenie do MS Office języka JS oraz projekty po stronie serwera (Node.js). Za rozwojem JS opowiadają się programiści o znanych nazwiskach. Jakby na to popatrzeć zewnętrzne zabiegi Google są podobne do tych jakie w latch 90 prowadził MS – tworzył własne rozwiązania, które pptem wchciał wprowadzić jako standard.

Warto zwrócić uwagę na zastosowany schemat – warstwa kompilacyjna. Taki to schemat stosuje się w przypadku Coffee Script, Scala, jPython, jRuby, Clojure (tłumaczone są do Javy)

Materiały z konferencji:

    Prezentacja

http://www.youtube.com/GotoConferences

Tak nawiasem mówiąc można dzięki temu skryptowi przejść ze starą przeglądarką IE6/7/8 do nowszej”:

<!–[if lt IE 9]>
<script src=”http://ie7-js.googlecode.com/svn/version/2.1(beta4)/IE9.js”></script>
<![endif]–>

Reklamy

Posted 15 października 2011 by marekwmsdn in JavaScript

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: