Ciekawostki   Leave a comment

  1. Podobno Google Chrome OS ma sie ukazać w tym roku (mówi się nawet o 11 listopada)  – tak twierdzi computerworld.
  2. Jak podkręcać systemy operacyjne, jak wyłączać pewne usługi – http://www.blackviper.com/ – np. jakie usługi wyłączyć  w XP Home – http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm
  3. Potrzeba ochrony danych wrażliwych spowodowała udostępnienie na poziomie motora baz danych szyfrowania, nosi to nazwę transparent data encryption (TDE). MS SQL Server od wersji 2008 ma szyfrowanie w bazach danych, podobnie Oracle od wersji 10g. Bazy open-source mają też dodatkowe, dedykowane moduły do szyfrowania np MySQL (ezNCrypt) lub uniwersallny eCryptfs   Szyfrować można również całe partycje (np. BitLocker) –  za polskim computerworld.
  4. Uważa się, że technologia bazująca na Hadoop może w przyszłości rozwinąć się w ważną działkę BI.
  5. Dinozaury się dogadały, nie będzie już harmonii w Javie. Pragmatyczne podejście – IBM zarzucił prace nad rozwojem rywalizującego z OpenJDK projektu Apache Harmony (rozwój Java SE) i zawarł pakt z Oraclem mający na celu wspieranie jednej linii rozwoju javy bazującej na OpenJDK. Nazwał ten proces jako “revers fork”. Tym samym zwarł siły w froncie walki przeciw Google, który samozwańczo rozwija projekt Android wykorzystujący ograniczoną funkcjonalnie wersję języka java – wg ITWorld.
  6. Kto pierwszy złamał dogmat, że szyfrowanie i deszyfrowanie są operacjami równoważnymi (symetrycznymi względem siebie) tyle, że odwrotnymi i w związku z tym wynalazł szyfrowanie asymetryczne? Podręcznik uczy, że byli to amerykanie z MIT – Ron Rivest, Adi Shamir. Teraz okazało się, że nie. Na początku lat 70 pierwsi doszli do tego brytyjczycy . To właśnie Cocks, wraz z James Ellis i Malcolm Williamson. Ich prace zostały utajnione przez British Government Communication Headquaters (BGCH) przez 20 lat. Teraz ich prace nad kryptografią opartą o klucz publiczny zostały nagrodzone przez największą na świecie organizację techniczną IEEE – CIOL.
  7. Dużo szumu o nowym komunikatorze – http://www.24im.com/plans/
Reklamy

Posted 14 października 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: