Różne o chmurze   Leave a comment

 1. Przegląd wirtualnych obrazów systemów i preinstalownych aplikacji – http://www.vmware.com/appliances/directory/cat/523?k=. Termin virtual appliance oznacza gotowe do użycia zestawy aplikacji spakowane w obraz maszyny wirtualnej. Obraz ten można uruchomić na dowolnym sprzęcie wyposażonym w, zwykle bezpłatne, środowisko uruchomieniowe maszyn wirtualnych (tzw. silnik) np. VirtualBox, VMware Player czy VirtualPC. Pozwala to użytkownikowi błyskawicznie przetestować przydatność danego środowiska do jego potrzeb a nastęnie zamówić taką konfigurację ale na mocniejszym sprzęcie u dostawcy przetwarzania w chmurze. Taka możliwość spotkała się z przychylnym odbiorem wśród czołowych firm konsultinowych jak Forrester (zwraca uwagę na wyłaniające się standardy choćby przyjęcie przez Distributed Management Task Force (DMTF) formatu pliku przechowującego obraz maszyn wirtualnych OVF (Open Virtualization Format))
 2. Materiały firmowe – http://www.vmware.com/solutions/cloud-computing/  – poniżej
 3. Trend wśród dostawców CC – zamiast proponować im wirtualizację w chmurze aplikacji powszechnie używanych (CRM, ERP), co spotyka się z mało entuzjastycznym przyjęciem, proponuje się przeniesienie do chmury konkretnych, niskopoziomowych operacji związanych z IT (mając nadzieję, że te type i standardowe działania przekonają firmy do przejście w chmury) jak np. obsługa kopii zapasowych, poczta, archiwum plikowe. Powstaje nowy slogan – IT as a Service (uknuty przez VMware). ITaaS jest transformacją IT w kierunku bardziej biznesowego podejścia do obsługi infrastruktury IT firmy skupiający się na wynikach i jakości usług co przekłada się na efektywność działania, większą konkurencyjność i szybsze reagowanie na zmiejąjące się potrzeby, Oznacza to zmianę zmianę działania IT, od dostarczania usług do optymalizacji wytwarzania i konsumpcji swych usług w sposób zgodny z wymaganiami biznesowymi odbiorców.  Osiągnąć to można poprzez trzy kroki:
  1. Wirtualizację, analizę i lepsze wykorzystania istniejących zasobów
  2. Przekształcenie działu IT w przyjaznego dla użytkownika wewnętrznego dostawcę usług z dostępem poprzez zintegrowany portal firmy
  3. Budowę i wdrożenie rozwiązania chmury wewnętrznej
 4. Pozwoli to na optymalizecję usług oraz otworzy drogę do analizy potrzeb i zblansowanie ich a w razie konieczności do zakupu brakujących lubv szczególnie ymagających usług poprzez wykorzystanie zasobó z chmur publicznych.
 5. Ilustruje to poniższy rysunek

VMW_10Q3_DGRM_Cloud_Transformation_Journey_R1_800x600

 1. Skutkiem tego procesu jest zmiana roli IT od roli cetrum kosztów do centrum o strategicznnym znaczeniu. Sukces wdrożenia uruchomienia usług IT w chmurach pozwoli na lepsze zrozumienie tego nowego podejścia i otworzy drogę do szerszego wykorzystania CC w przedsiębiorstwie.
Reklamy

Posted 5 września 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: