MS Office Apps – wersja SaaS chmury   Leave a comment

To rozwiązanie proponowane przez MS jest pewną modyfikacją modelu SaaS. Czysty model zakłada, że wszystkie zasoby z których korzysta  użytkownik mieszczą się w chmurze tj. ma stałe połączenie z siecią Internet (jest online). Tutaj oferta MS wyróżnia się od innych tym, że wykorzystuje zasoby lokalne użytkownika poprzez wzbogacenie tego modelu o tryb offline.

Oferta OWA (składa się z Worda, Excel, PowerPoint i OneNote) pozwala na pracę  z różnymi formatami dokumentów biurowych pakietu MS Office 2010 w przestrzeni chmury dając nie tylko 100% wierność prezentacji dokumentów w przeglądarce (tryb online) ale również dwukierunkową synchronizację zmian (między trybem online i offline).

Pakiet MS Office 2010 pozwala na zapamiętanie dokumentów edytowanych lokalnie (w trybie offline) do bezpłatnych zasobów SkyDrive w chmurze. Pozwala to na skorzystanie (w trybie przeglądania bądź edycji z zapamiętaniem) z zasobów przechowywanych tam w dowolnym miejscu  posługując się wyłącznie przeglądarką internetową bez konieczności instalowania pakietu MS Office.

Dla użytkowników korporacyjnych przewidziano możliwość zwiększonego bezpieczeństwa poprzez przechowywanie danych poufnych w portalu SharePoint 2010 z włączoną opcją OWApps. Pozwala to na dostęp do wybranego dokumentu w obrębie korporacji, dokonanie na nim zmian oraz wspólną pracę nad jego treścią przez grupę użytkowników. Można alternatywnie edytować dokument offline (poza chmurą) w programie pakietu MS Office gdy potrzebne są bardziej zaawansowane opcje edycyjne niedostępne w wersji OWA a później udostępnić go online ponownie w chmurze.

Dla użytkowników działających bez SharePoint 2010 usługa jest darmowa – wystarczy mieć konto w MS Windows Live oraz zarejestrować się innej darmowej usłudze SkyDrive. Specjalne aplikacje desktopowa Windows Live zawiera w sobie narzędzie Windows Live Sync, która pozwala na synchronizację zawartości wybranych katalogów lokalnych z zasobami w chmurze (podobnie działanie oferuje wiele serwisów płatnych np. Gladinet, Mozzy lub Dropbox).

OWA nie jest bez wad, jej możliwości edycyjne są dosyć proste i porównywalne z możliwościami np. Google Docs czy Zoho. Wiadomo jednak, że firmy te będą “doposażać” te onlinowe wersje edytorów w coraz to bogatsze opcje dlatego można oczekiwać w nowych wersjach jeszcze większej funkcjonalności. Tutaj jednak warto nadmienić, że Microsoft jest trochę w sytuacji patowej, z jednej strony chce aby OWA była maksymalnie użyteczna (przynajmniej o takich możliwościach jakie oferują konkurencyjne rozwiązania) do prac nad dokumentem bezpośrednio w przeglądarce, z drugiej strony nadmierna funkcjonalność edycji online może negatywnie wpłynąć na przychody z racji zakupu licencji na pakiety MS Office służące do edycji offline (który do prawda jest płatny ale oferuje i będzie oferował opcje niedostęne edytorom uruchamianym  w przeglądarkach internetowych) . W swoim modelu produktów musi tutaj wypracować kompromis w rozdziale funkcjonalności między te dwa tryby edycji. Oczywiście firmy takie jak Google czy Zoho nie mają takiej sytuacji (nie ma konkurujących ze sobą produktów pochodzących z tej samej firmy) i mogą dowolnie rozszerzać funkcjonalność granicą której są możliwości przeglądarek internetowych. W przypadku Google sytuacja jest tym bardziej ciekawa, że firma ta sama rozwija również przeglądarkę Chrome, w ten sposób zespół do prac na rozwojem Googel Docs może sobie zamówić dodatkową funkcjonalność przeglądarki, której brakuje aby zrealizować jakąś dodatkową funkcjonalność pakietu edycyjnego.

OWA ma jednak (póki co) przewagę nad pozostałymi rywalami – jako jedyny  oferuje 100% wierność prezentacji formy zawartości dokumentu w trybie onlie. Dla innych jest to ruchomy cel, nie udało się jeszcze go osiągnąć nawet firmie Google mimo, że w tym roku zakupiła inną firmę, która trudniła się formatowanie dokumentów MS Office.

Na podstawie artykułu w PCQUEST.

Reklamy

Posted 30 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: