Chmury się gromadzą   Leave a comment

MCCarthy już w 1960 latach przewidywał, że kiedyś przetwarzanie danych będzie zorganizowane na wzór sieci usług publicznych jak elektryczność czy wodociągi. Kolejny wizjoner, Ian Foster przewidywał w latach 90 udostępnianie mocy obliczeniowej użytkownikom końcowym (konsumentom) na żądanie. Obie te wizje znalazły swoje spełnienie w świecie rozwiązań technologicznych związanych z CC.

Za źródłem oto typowy model strukturalny CC (kształtowanie koszty na bazie “pay as you go”)

demystifying01_aug2k10

Oto typy chmur

demystifying02_aug2k10

  • publiczne – chmura zewnętrzna, utrzymywana i dostarczana przez niezależnego dostawcę. Najczęstszy i najstarszy sposób to EMAIL.
  • prywatne – chmura wewnątrz organizacji, doskonała dla dużych firm mających znaczne zasoby IT, które chce teraz istniejącą infrastrukturę IT lepiej i efektywniej wykorzystać , zapewnia maksymalną kontrolę nad infrastrukturą i zasobami informacyjnymi, bezpieczeństwem.
  • hybryda – dwa w jednym, z punktu widzenia użytkownika jednolita infrastruktura IT, bazująca na standardowych technologiach dzięki czemu umożliwiająca przenoszenie aplikacji i danych w miarę zwiększania obciążenia z jednej chmury do drugiej

Zalety takiego przetwarzania:

  • skalowalność mocy (prawie natychmiastowa)
  • niskie koszty utrzymania infrastruktury (współdzielone przez wielu konsumentów)
  • lepsze wykorzystanie zasobów i mocy obliczeniowych CPD (oraz infrastruktury sieciowej)

Typy usług CC:

  • SaaS – najbardziej popularna i powszechna, udostępnia oprogramowanie jako usługę poprzez chmurę. Najstarsza usługa to poczta, inne to ERP, CRM, obieg dokumentów, przepływ procesów.
  • IaaS – udostępnienie infrastruktury IT wraz z zasobami i aplikacjami do własnego zarządzania poprzez obrazy prekonfigurowalnych maszyn wirtualnych. Przykład EC2 i S3 firmy Amazon
  • PaaS – zestaw oprogramowania oraz narzędzi deweloperskich do tworzenia aplikacji uruchamianych w chmurze. Obejmują cały proces życia oprogramowani. Przykłady takich platform to Force.com (Salesforce) oraz Azure (MS).

Posted 27 Sierpień 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: