Co daje chmura działom IT   Leave a comment

Możliwości jakie może zaoferować Internet (wtedy jeszcze w zupełnych powijakach) dla biznesu dostrzegł Jerry Martin w dokumencie "There’s gold in them thar networks!" (RFC1290)

Najbardziej popularny model to SaaS – przedstawiciel Saleforce CRM I Google Apps (kalendarz I poczta) jest to usługa pod klucz. Nawiasem mówiąc można uzyskać za darmo obrazy maszyn wirtualnych ze skonfigurowanymi aplikacjami użykowymi (oferta Bitnomi np. CRM) I uruchamiać je np. u siebie.  Inny model to IaaS (inna nazwa to (utility computing) wymagający od użytkownika większego wysiłku i zaangażowania. W tym modelu użytkownik kupuje dostęp do wirtualnych serwerów i może  wykonywać operacje tworzenia, zarządzania i usuwania maszyn wirtualnych, pamięci masowych i infrastruktury sieciowej (połączenia, przepustowość). Przedstawiciele: Amazon (Elastic Computer Cloud- EC2 I Simple Storage Service S3). Inne modele to udostępnianie usług tworzenia kopii zapasowych i innych funkcji typowych zadań IT np. zarządzanie bezpieczeństwem, inwentaryzacja zasobów, zarządzanie siecią, wsparcie techniczne i help-desk  oraz ocena zagrożeń (podmodel IT functions as a Service – ITFaaS. Typowe aplikacje to zarządzanie siecią – Nagios, Cacti i  MediaWik lub narzędzia do migracji środowisk z maszyn fizycznych do wirtualnych tzw. P2V – physical to virtual migration engines, ocena zagrożeń – Tenable Network Security firmy Nessus, help-desk portal firmy Kayako) lub platforma webowa do tworzenia aplikacji (Saleforce lub MS Azure).

Dział IT może też skorzystać z zalet CC dzięki temu, że CC oferuje skalowalność oraz natychmiastową dostępność (instant provisioning). Dzięki temu można błyskawicznie reagować na potrzeby biznesu. W tradycyjnym modelu proces zaspokajania potrzeb użytkowników był sformalizowany I wydłużony w czasie (etap analizy potrzeb, przetrarg, zakup sprzętu, instalacja i konfiguracja, wdrożenie i szkolenie). Dział IT ma ważne zadanie – zapewnienie ciągłości pracy sprzętu, sieci i aplikacji (disaster recovery service). W dobie kryzysu często zadanie to pada ofiarą oszczędności. Zamiast utrzymywanie drogiego centrum zapasowego stosuje się wirtualizajcę infrastruktury w celu zabezpieczenie pracy w wypadku awarii. Można pójść jeszcze dalej. Dostawcy usług jak MS i Google oferują możliwiść przeniesienia towrzenia aplikacji do środowiska w chmurze z pominięciem korzystania z serwerów lokalnych. MS oferuje Azure wspierane przez środowisko deweloperskie Visual Studio 2010 ze wsparciem dla wielu języków m.in. C#, VB.NET, Python, Ruby I PHP. Google ma nieco skromniejszą, ale za to prostszą ofertę w formie App Engine gdzie wspiera Javę i Pythona.

Mimo tak zachęcających ofert należy mieć na uwadze pewne zagrożenia jak: niezawodność, bezpieczeństwo i wydajność. Dlatego nie można póki co przenosić aplikacji krytycznych dla biznesu w środowisko chmury. Inne zagrożenie to ekonomiczne, dostawcy CC żyją z tego co robię, dlatego należy bacznie monitorować zużycie zasobów w chmurze (czas CPU, ilość przesłanych bajtów, zużycie pamięci na dyskach) bo za nie się płaci. Niestey dostawcy utrudniają zbieranie i analizę takich danych. Do obserwacji tego zużycia powstało wiele aplikacji niszowych (RightScale i Elastra) ale one też stanowią poważny koszt miesięczny (minimum 500 US|D)

Reklamy

Posted 25 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: