SOA czy CC?   Leave a comment

Uwagi pracownika Gartner Group, Gartner Research vice president and fellow, David Mitchell Smith.

Przedsiębiorstwa stosujące u siebie rozwiązania SOA do zarządzania IT wcale nie muszą być gotowe do wdrażania przetwarzania w chmurach. Słówka “usługa” w technologii SOA znaczy co innego w Cloud Comp. W tym pierwszym oznacza oprogramowanie, komponenty oraz obiekty (aspekt techniczny), w tym drugim oznacza coś co jest dostarczone użytkownikowi. W CC płaci się za dostarczoną usługę i wynik (skutek) jej działania. W chmurze termin “serwis” nacisk kładzie się na relacji między usługodawcą a odbiorcą a nie między dostawcą technologii a odbiorcą. A więc nie jest to to samo, ale SOA jest dobrym przygotowaniem pod Cloud Comp. 

Ten analityk Gatrnera ds oprogramowania zauważa, że branża IT zawsze goni za modą, obecnie panuje moda na CC a do niedawna na SOA. Wg. niego CC to “It is a style of computing, not a technology or architecture that delivers IT capabilities as a service to customers using Internet technologies.”. CC jest ponadto wynikiem zaufania w to co dostarcza dostawca. Bez tego zaufania firma nie jest w stanie powierzyć danych i przetwarzania ich osobom trzecim.

Jak działy IT korporacji mogą lepiej spełniać oczekiwania działów biznesowych? Muszą zmienić percepcję na zaspokajania potrzeb użytkowników poprzez zakup oprogramowania na zakup usługi. Przetwarzanie w chmurach ma się skupić na dostarczeniu poprzez usługę nowej wartości a opłaty powinny odzwierciedlać uzyskaną nową wartość a nie koszt jej uzyskania. Dlatego przyszłość oprogramowania “pudełkowego” nie jest wcale taka pewna. Oprogramowanie na pewno nie umrze wkrótce ale model zarabiania na nim nie wygląda już tak całkiem zdrowo. Liczy się efekt nie technologia i tylko za to się płaci. 

Reklamy

Posted 24 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: