Raport IDC o SaaS   Leave a comment

Wniosek z niego jest jeden – coraz więcej oprogramowania będzie dostarczane jako usługa poprzez chmurę zamiast tradycyjnego zakupu oprogramowania i udzielania licencji.

W ubiegłym roku przychód z usług SaaS wyniósł 13,1 mld US, przewiduje się że w 2014 osiągnie wielkość 40,5 mld przy rocznym wzroście o około 25%. Oznacza to że coraz więcej usług IT będzie udostępnianych w trybie usługi na żądanie zamiast tradycyjnego przekazywania w formie projektów lub aplikacji instalowanych i konserwowanych w CPD.

IDC przewiduje, że do 2012 roku mniej niż 15% nowy powstałych  firm softwarowych będzie sprzedawało swoje oprogramowanie jako produkt w pudełku (na płycie CD), a w 2014 około 34% wszystkich zakupów oprogramowania dla biznesu będzie w formie usługi SaaS co oznacza 14% wszystkich wydatków na oprogramowanie.

Duża aktywność będzie zauważalna w sektorze IaaS i PaaS. Ponad połowa przychodu rynku oprogramowanie będzie pochodziła od tych aplikacji. Oznacza to zmniejszenie roli zakupów przez użytkowników końcowych na rzecz wydatków na infrastrukturę CC w korporacjach i komercyjnych dostawcach rozwiązań CC (cloud SP – cloud service providers). Działy IT wielkich korporacji, w miarę pojawiania się na rynku nowych usług SaaS, kierują się w stronę outsourcingu oprogramowania dla funkcji biznesowych (od gotowych aplikacji biznesowych poprzez proces tworzenie i testowanie nowych aplikacji aż do funkcji zarządzania siecią i stacjami użytkownika).

IDC przewiduje, że w 2012 prawie 85% pojawiających się na rynku nowych firm softwarowych będzie opierało się na łączeniu różnorodnych usług SaaS oraz na ich dostarczaniu do użytkownika końcowego., a od 204 około 65% nowych produktów udostępnianych przez ISV będzie w formie SaaS.

Model licencjonowania oprogramowania odchodzi do przeszłości. Tradycyjne formy oprogramowania  w pudełku oraz zyski z udzielania licencji  odchodzą do lamusa co oznacza że zwrócenie się przemysłu tworzącego oprogramowanie w kierunku wynajmowania aplikacji na żądanie spowoduje spadek zysków z udzielania licencji o około 7 mld USD.

Powoduje to powstanie nowej koncepcji funkcjonowania działów IT – IT as a Service (ITaaS).

Reklamy

Posted 11 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: