Resztki w chmurze cz. 2   Leave a comment

W internecie krąży wiele debat na temat wyższości jednej technologii nad drugą. Jedną z takich prezentuje networld. Jest to cześć większej całości. W tej debacie chodzi o palmę pierwszeństwa w wirtualizacji na platformie x86.

Wirtualizacja postrzegana jest jako sposób na:

  1. minimalizację kosztów (efektywność wykorzystania zasobów oraz minimalizacja kosztów) w CPD oraz
  2. budowę fundamentów przetwarzania w  chmurze

Trochę historii, pierwszy produkt wirtualizacyjny na platformie x86 powstał w VMware w 2001. Długo później pokazała się komercyjna wersja open-source technologii Xen, a dopiero w 2008 MS wypuścił Hyper-V. Nic dziwnego, że firma zyskała przewagę na rynku. Badanie wykazały w 2008, że ponad 50% wszystkich firm używa tej właśnie technologii przy wirtualizacji swych zasobów  (w sektorze dużych korporacji jest to nawet 80%). Popyt na narzędzia do wirtualizacji jest coraz większy. Wg. Gartnera pod koniec 2009 r. tylko 18% zasobów nadających się do tego zostało poddanych wirtualizacji. Do końca 2012 spodziewa się, osiągnięcie pokrycia 50%. Dlatego na rynku jest coraz więcej graczy. Obok MS i Citrix  (który zakupił firmę XenSource w 2007), Oracle (kupił w 2009 Virtual Iron), Novell czy Paralell. Czym ich implementacje różnią się od siebie – sposobami ułatwiającymi zarządzanie, automatyzacją procesów, wzbogaceniem głównych produktów dodatkami pochodzącymi od swych partnerów lub pozyskanych w drodze  zakupów. Taka taktyka jest potrzebna ponieważ korporacja decydując się na wirtualizację chce kupić nie tylko “gołego” hyperwizora ale ZESTAW narzędzi do zarządzania swą heterogeniczną infrastrukturą pochodzącą od platform sprzętowych od x86 aż po mainframe na których zainstalowano różne rodzaje hyperwizorów. Dodatkowo chce zarządzać w spójny sposób różnorodnymi maszynami fizycznymi. Ważna jest dla nich możliwość monitorowania pracy i obciążenia, zapewnienia bezpieczeństwa oraz migracji obrazów maszyn wirtualnych w celu zapewnienia ciągłości pracy. Doświadczenie pokazało również potrzebę zarządzania konfiguracją poszczególnych maszyn wirtualnych, zapewnienie zgodności z istniejącymi w firmie politykami zarządzania infrastrukturą (chociażby bezpieczeństwem czy użytkownikami nie mówiąc o przydzielaniu zasobów i tworzenie kopii). Oczekuje się więc o tych produktów spełnienia wymogów wirtualizacji zasobów ale również INTEGRACJI z mechanizmami pracy CPD – aby uniknąć tzw. niepohamowanego rozwoju (virtual sprawl). Reasumując, przy zakupie technologii do tworzenia własnych rozwiązań CC należy zwrócić uwagę na narzędzia do ZARZĄDZANIA pracą infrastruktury i AUTOMATZACJI ich wykorzystania.

Raport IDC (cz.2 i cz.3) zawiera wiele ciekawych informacji na temat postrzegania CC wśród firm zainteresowanych wdrozeniem CC.

Reklamy

Posted 9 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: