Resztki po chmurze cz. 1   Leave a comment

W artykule na temat porównania chmury z MS do Amazon mówi się o efekcie skali tj TCO na serwer w przypadku chmury publicznej liczącej 100,000 serwerów jest o połowę niższe od TCO w przypadku chmury prywatnej z 1,000 serwerów. Azure ma mieć mechanizm umożliwiający pisanie aplikacji w sposób tradycyjne a uruchomienie jej bez poprawek w chmurze. Dlatego tak jest ponieważ w wersji 4.0 platformy .NET jest wsparcie dla projektów w Azure (zaktualizowany SDK). Rywalem MS Azure (reprezentuje model PaaS) jest Amazon Elastic Compute Cloud w skrócie ECC lub EC2 (IaaS).

Porównanie IaaS z PaaS:

  1. IaaS – maszyna wirtualna uruchomi wszystko, niezależnie od aplikacji, języka czy technologii, użytkownik dostaje gołą maszynę wirtualną i sam odpowiada za jej wlączenie, aktualizację i instalowanie poprawek. Na barkach użytkownika spoczywa instalacja i konfiguracja niezbędnego oprogramowania pomocniczego i samej aplikacji, wyłącznie maszyny, reakcję na jej zawieszenie.
  2. Podobnie PaaS też ma swoje wady – tutaj znacznie trudniej przenieść istniejącą aplikację z lokalnego CPD w to środowisko (np. gdy platforma oferowana przez PaaS nie jest zgodna technologicznie z platformą aplikacji). Dla MS Azure to platforma .NET plus PHP. Ale MS myśli o udostępnieniu w ciągu roku zasobów wirtualnej “gołej” maszyny tak jak to robi Amazon. Podobny model stosuje Google Apps (Java/Python)

Dużo jest o CC w Infoworld i NetWorld

Powstaje nowe pojęcie Azure Appliance –  jest to usługa do zainstalowania na istniejących serwerach CPD (własnych lub wynajmowanych) dzięki czemu przekształca się je w infrastrukturę CC podobnie jak oferta Intel Hybrid Cloud.

Reklamy

Posted 8 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: