Otwarte projekty dla rozwiazań w chmurze   Leave a comment

Raport gigaom. Oprogramowanie bazujące na otwartych projektach jest atrakcyjne nie tylko z uwagi na czas kryzysu i zastoju gospodarczego ale również stanowi alternatywę dla zamkniętego oprogramowania z uwagi na różnorodność i elastyczność  oferowanych rozwiązań. Może też uchronić przed zamknięciem firmy w kleszczach jednego dostawcy. Ale skoro duże, solidne i bezpieczne finansowo firmy mają kłopot z przekonaniem klientów do swych rozwiązań w chmurze to czy im się poszczęści? Oto lista takich firm:

 1. Eucalyptus – infrastruktura przetwarzania w chmurze oparta o klastry analogiczne z Amazon (z dokładnością do linii poleceń). Ubuntu wykorzystuje prace tego projektu w swoim własnym rozwiązaniu dla chmury (Ubuntu Enterprise Cloud – UEC).
 2. Red Hat – stary gracz na rynku dystrybucji Linuksa twierdzi, że obok MS jest najlepiej przygotowany do oferowania rozwiązań CC.  Ich produkt RHEV (enterprise virtualization) bazujący na KVM.
 3. Novel – też ma swoją strategię – http://www.novell.com/cloud/ zwaną Cloud Security Service. Materiały video na temat CC są tu. Zauważono, że wiele firm ma ciągle zastrzeżenia i obawy co CC. Wg raportu IDC są to:

  1. Security
  2. Performance
  3. Availability
  4. Integration

 4. Wg. Novell tak wygląda ewolucja centrum przetwarzania danych.
 5. evolution
 6. Etapy oddania do gotowości usługi CC polegają na:
  1. zakupieniu sprzętu,
  2. na każdym z jego elementów należy zainstalować oprogramowanie systemowo-narzędziowe (zarządcę zasobów sprzętowych hyperwizor – umożliwia uruchomienie wiele maszyn wirtualnych na jednym sprzęcie, a na nim maszyny wirtualne),
  3. dalej trzeba zbudować infrastrukturę łączącą luźne maszyny w całość (klaster)
  4. mając już postawiona  infrastrukturę należy mieć narzędzie do zarządzania poszczególnymi maszynami jak i całością (konfigurowanie, strojenie, równoważenie wydajności, monitorowanie i zarządzanie zmianami, migracja maszyn i diagnostyka)
 7. Yahoo – udostępniło swój wewnętrzny projekt jako Traffic Server udostępniony na licencji Apache. Służy on jako równoważnik obciążenia, monitor wirtualnych zasobów, zarządzanie sesją, autentykacją,  autoryzacją  oraz konfiguracją i przydzielaniem zasobów i ich cache-owaniem wraz z funkcją proxy. Działa jako nakładka na “surowe” maszyny wirtualne. Omówienia jest tu.
 8. Cloudera –  stoi za projektem Hadoop (w ramach Apache) – nowej implementacji szybkiego dostępu do danych wykorzystujący uproszczony model baz danych (noSQL) oraz przetwarzanie rozproszone na klastrach komputerowych. Szybki dostęp do danych może być wykorzystany w tworzeiu aplikacji pracujących w chmurze. Ich model biznesowy – http://ostatic.com/blog/clouderas-biz-model-supporting-hadoop
 9. Puppet – do zarządzania systemami komputerowymi (w tym także klastrami obsługującymi CC) i ogólnie jest to framework do automatyzacji . Bazuje na Cfengine jako narzędzia do zarządzania skryptami administracyjnymi do automatyzacji zarządzania sprzętem i konfiguracją.
 10. Enomaly – z łącza, kolejna firma z produktem do budowania od podstaw i zarządzania infrastrukturą CC (proszę popatrzeć jedyną poważną ofertą samej infrastruktury CC jest OpenStack od RackSpace) lub dokładniej środowiskiem wirtualnych serwerów rozproszonych w różnych lokalizacjach po to by je przekształcić w środowisku do przetwarzania w chmurze. Służy do uruchamiania usługi CC na podstawie surowego sprzętu i pacujących na nich hyperwizorach (a na nich maszynach  wirtualnych). Współpracuje ze wszystkimi znanymi hyperwizorami jak Xen, KVM, OpenVZ, Linux Containers, VirtualBox i niebawem VMware. Opis produktu jest tu. Mówi się, że alternatywą jest stosowanie Xen lub Scalr (na podstawie serwisu ostatic). Komercyjne produkty to VMware VirtualCenter oraz Citrix Xenserver. Tutaj dygresja – serwis OSTATIC zawiera wiele ciekawych alternatyw dla oprogramowania wśród open-source np. dla TighVNC czy Putty. Wg opisu jest to serwer internetowy oparty o TurboGears (z Pythonem) korzystający z biblioteki wirtualizacyjnej libvirt. pochodzacej od Red Hat.
 11. JoyNet – dostarcza kompletne rozwiązanie w chmurach (podobnie jak inne jest to rozwiązanie OTWARTE ale UNIKALNE, NIESTANDARDOWE, JEDYNE SWEGO RODZAJU, DO NICZEGO NIE PODPBNE. Prawda, że składa się z klocków, które już brzmią w uszach informatyka znajomo, ale sposób ich poskładnia i skonfigurowania jest niepowtarzalny przez  żadną inną firmę. To jest niestety przypadłość większości rozwiązań otwartych). Jako język do tworzenia aplikacji wybrano JavaScript. Składa się z trzech warstw abstrakcji:
  1. SmartDataCenter – obsługuje infrastrukturę sprzętową
  2. SmartMachine – obsługa maszyny wirtualnej
  3. SmartPlatform – obsługa tworzenia aplikacji w JavaScript
 12. Zoho – doskonały przykład SaaS. Bazuje na CentOS, MySQL, Tomcat oraz Haddop. Ich model biznesowy – http://www.thevarguy.com/2008/08/28/zoho-anticipating-saas-profits-in-2009/. Zoho oferuje również API dla deweloperów.
 13. Global Nimbus – jak przekształcić klaster maszyn w CC w modelu IaaS, można wybrać interfejs Amazon Cloud (EC2) lub inny
 14. Open Nebula – kolejne narzędzie do przekształcenia istniejącego CPD w infrastrukturę do przetwarzania w chmurze. Może się zintegrować z dowolnym rozwiązaniem sieciowym i pamięci masowej. Pozwala tworzyć wszystkie rodzaje CC: od prywatnych poprzez publiczne do hybrydowych. Zarządza pamięcią, siecią oraz wirtualizacją CPD (wspiera interfejs do platform wirtualizacyjnych  Xen, KVM, VMware, obsługuje dostęp do Amazon EC2 i ElasticHost. Obsługuje lokalne i sieciowe interfejsy do libvirt, EC2 Query API and OGF OCCI API). Ma swój blog na którym krytykuje ambicje RackSpace na miano jedynego nosiciela standardu CC w systemach otwartych.
 15. Resorvoir – monitorowanie pracy klastrów
 16. Ostatnia gwiazda na firmamencie CC – http://www.rackspacecloud.com/
 17. Aptana pozwala na tworzenie aplikacji po stronie serwera w JS
 18. Definicja hyperwizora – http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervisor
 19. Ciekawa strona o wirtualizacji – http://virtualization.info/en/
 20. Tam jest fragment raportu Magic Quadrant Gartnera na temat wirtualizacja w architekturze x86. Wg. niego sprawa wygląda tak:
  • Leaders
   VMware
  • Challenges
   Microsoft
  • Visionaries
   Citrix
  • Niche Players (from top to bottom)
   Oracle VM
   Oracle Solaris Containers
   Parallels
   Red Hat
   Novell
 21. Tamże jest mapa drogowa na rok 2008 – http://virtualization.info/en/roadmap/2008/08/industry-roadmap-2008.html/roadmap_2008
 22. Serwis VARGUY ma materiały video na temat chmury  – http://www.thevarguy.com/videos/. Ale i sam serwis jest b. ciekawy.
Reklamy

Posted 8 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: