Chmurki   Leave a comment

W ubiegłym tygodniu na konferencji OSCON 2010 wystąpiły obok firm open-source także duże firmy komercyjne jak Google lub MS oraz Facebook. Najmocniej  zabłysnęła firma Rackspace przedstawiając inicjatywę OpenStack z otwartą platforma do tworzenia infrastruktur przetwarzania w chmurach. Inicjatywa zakłada utworzenie tego projektu na bazie licencji Apache oraz stworzenie organizacji Openstack.org do jego wspierania. Ma to zachęcić firmy do budowy własnychrozwiązań w chmurze bez obaw o tzw. lock-in (tj. zamknięcie się w rozwiązaniach technologicznych jednego dostawcy). Podobnie użytkownicy rozwiązań w chmurze mogą być spokojni, że platforma z której korzystają jest oparta o standardy.

W tym projekcie jest mowa o przekazaniu na początku dwóch rozwiązań Cloud Files i Cloud  Servers oraz kod z projektu NASA – NASA Nebula Cloud Platform. Ambicją tej formy jest stworzenie OpenStack OS – środowiska do uruchomienia aplikacji w chmurze. Na początku ma to być właśnie system operacyjny – Cloud OS, na nim można budować całą pozostałą infrastrukturę przetwarzania w chmurze Czy to jednak nie będzie przypadkiem jeszcze jedna implementacja Linuksa jako hyperwizora chmury?. Na uwagę zasługuje fakt posiadania udanego rozwiązania w administracji USA tj. w NASA.

Google przedstawił odgrzewany projekt nowego języka Go (stworzonego wraz z  Androidem do programowania platform wieloprocesorowych). Firma sama nie wie czy go udostępniać na platformie Windows czy nie. Być może chce pokazać, że platforma Unix/Linux jest lepszym środowiskiem dla deweloperów niż windows. Go ma połączyć szybkość C++ z wygodą języków dynamicznych. Całość chyba jednak zbyt przesiąknięta Pythonem.

Facebook podzielił się swymi doświadczeniami ze skalowalnością aplikacji w PHP. Mówiono o rozszerzeniu definicji LAMP o inne komponenty na bazie projektów open source np. system pamięci szybkiej (cache). Infrastruktura ich zawiera wiele rozwiązań opartych projekty o-s np. Hive, Hadoop czy Cassandra. Przedstawiono również własny wkład  – rozwiązanie HipHop dla PHP. Chodzi o prekompilator PHP do C++ dzięki czemu zyskuje się nie tylko na szybkości ale również zmniejszenie obciążenia procesora.

Microsoft pokazał nowe sterowniki sprzętowe urządzeń dla systemów Linux uruchamianych w środowisku chmury z wirtualizacją w środowisku Windows Server 2008 Hyper-V. Jest tu interes obopólny ponieważ te sterowniki poszerzają możliwości wykorzystania hyperwisora Windows z innymi systemami. Inna propozycja do wsparcie dla PHP przy instalowaniu aplikacji PHP w środowisku Azure a firmie zależy by jej wersja wirtualizacji została upowszechniona. Dodatkowo MS wskazał na swój wkład w REST poprzez udostępnienie protokołu wymiany danych oData (open data protocol) a także wspólne prace z IBM i Zend  w otartym projekcie Simple API for Cloud Application Services. O udostępnieniu ironPython i ironRuby na zasadzie licencji Apache już nie wspomnę.

Trochę goryczy dodał CEO Eucalyptus Mikos (dawniej kierował rozwojem mySQL) wspominając o konieczności stworzenia otwartej infrastruktury do udostępniania rozwiązań w chmurze i dodając, że wiodące oferty przetwarzania w chmurze to projekty zamknięte GoogleApps i Azure.

Na podstawie zdnet.

Reklamy

Posted 8 sierpnia 2010 by marekwmsdn in Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: