Ciekawostki do pobrania   Leave a comment

 1. PC World ->Sandra 2010 SP1 – kompleksowe narzędzie do badania komputera (pod katem sprzętu i oprogramowania). Wersja Lite jest bezpłatna.
 2. NetWorld – Jak wzmocnić bezpieczeństwo aplikacji webowych – skaner ? Są skanery płatne i darmowe. Ostatnio Google udostępnił darmowy skaner SkipFish autorstwa pracownika tej firmy Michała Zalewskiego. Jest szybkie. Co do oceny to nie próbowałem.
 3. ItWorld – chiny rządzą DNS – błąd (prawdopodobnie w protokole BGP (Border Gateway Protocol) spowodował załadowanie do kilku serwerów głównych DNS (root DNS server) adresów z serwera rządowego Chin (osławiony Chinas Great Firewall) . Lista adresów blokowała dostęp do stron niezależnych i nieprzychylnych rządowi ChRL. Powodowało to efekt przekierowania  szukania adresów IP nazw stron do serwerów chińskich które miały reguły blokujące swobodny obieg informacji (dostęp do stron m.in. falung). W efekcie niektórzy dostawcy usług internetowych z Chile i USA stali się de facto cenzorami treści uważanych za niewłaściwe dla interesu Chin. Niedługo będzie ogólnoświatowa akcja wzmocnienia ochrony serwerów DNS – poprzez szyfrowanie i certyfikaty – czy to coś pomoże? Zobaczymy.
 4. Tamże  – tegoroczna konferencja Pwn2Own  zgodnie z oczekiwaniami pokazała słabość popularnych przeglądarek (IE w ciągu 2 min, Safari – 2s, Fireofx – też nie lepiej). Ostał się jedynie Chrome. Być może to za sprawą podejścia do otwierania każdej strony w piaskownicy i na dodatek z minimalnymi uprawnieniami. Dlatego mimo, że Chrome zbudowany jest na popularnej bibliotece WebKit (bazuje na niej m.in.  Safari) jest to jedyna przeglądarka do której nie było nawet prób podejścia do jej złamania poprzez atak typu drive-in  (spreparowanie strony tak by uzyskać specjalne przywileje w systemie operacyjnym). Może gdyby organizatorzy zmienili warunku konkursu znalazłby się chętny na 10 tyś dolarów i sławę białego hackera.  Wniosek dla naszej firmy jest taki – Chrome jest przeglądarką przyszłościową – jest szybka i bezpieczna – może dlatego trzeba się jej lepiej przyjrzeć u nas w firmie?
 5. Tamże -SVG – temat rzeka. Brak natywnego wsparcia tej technologii w IE mimo, że jest ono w innych przeglądarkach od 2002 (co prawda nie zawsze jest to do końca zrealizowane). MS ogłosił natywne wsparcie SVG (poprzez znaczniki HTML) w IE 9. Sporo wody upłynie zanim popularność IE 9 osiągnie poziom IE 7, ciągle są strony w technologii IE 6. Znaczenie nabiera fakt wykorzystania do renderowania grafiki  mocy procesorów graficznych. Daje to niesamowitego “kopa” aplikacjom korzystającym z HTM 5 i SVG i stanowi to poważne zagrożeni dla wszechobecnego Flasha.
 6. A pro po mam tu zasoby na temat SVG:
  1. Samouczek opracowany przez W3C
  2. Edytor na google
  3. Dema
Reklamy

Posted 29 marca 2010 by marekwmsdn in Ciekawostki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: