Nowinki   Leave a comment

  1. Comodo nadal daje bezpłatne narzędzia antywirusowe i anty spamowe – http://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php
  2. Procesory graficzne coraz wyraźniej stają się ważne w komputerach – “Will the GPU become the new CPU”. Do niedawna jeszcze wydawało się, że rynek tanich kart graficznych spowoduje osłabienie ich znaczenia w ogólnej szybkości przetwarzania danych (dodatek do wspierania wymagających gier). Ale tak nie jest z uwagi na wzrost znaczenia szybkiego przetwarzania grafiki w systemach Vista i Windows 7 (juz nie tylko w grach), pojawiające się sygnały o łamaniu kodów i innych zabezpieczeń przy pomocy super wydajnych procesorów graficznych.  Gry (oczywiście, patrz inicjatywa Nvidii – CUDA jako oprogramowanie do realnego wykorzystania niesamowitej mocy zmiennoprzecinkowej kart graficznych) jak i nowe systemy operacyjne (Windows 7) a także przeglądarki internetowe (FF i IE 9 mają wykorzystywać akceleratory Direct 2D i DirectX). Inny trend to wyczerpanie możliwości zwiększenia szybkości komputerów wyłącznie przy pomocy a) zwiększenia częstotliwości zegara CPU b) zwiększenia ilości rdzeni. Te dwa sposoby są mało efektywne jeżeli wykorzystuje się je na wysokim poziomie (np. poprzez system operacyjny). Dlatego dopatruje się nadziei w sprzęgnięciu CPU i GPU tak aby na poziomie mikrokodu pracowały współbieżnie (dostrzegł to Intel w projekcie Larrabee gdzie na jednym chipie będzie GPU+CPU. Wydaje się,że czasy gdy karta graficzne była miernikiem do szybkiego grania są za nami.
  3. MS uczy się szybko, w artykule “Five security lessons learned form Office 2010” opisano sposoby na wzrost bezpieczeństwa najpopularniejszej aplikacji biurowej MS Office 2010, np. wprowadzono własne biblioteki graficzne do JPEG (w Windows Imagining Component poprzez wtyczki – kodeki), jeżeli dokument zawiera niebezpieczne makro to można go otworzyć ale z zablokowanym makrem itd.
Reklamy

Posted 9 grudnia 2009 by marekwmsdn in Ciekawostki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: